[ORI303100000] 100A Buck-Boost DC/DC converter - VICTRON ENERGY
https://b2b.technosun.com/web/image/product.template/20868/image_1920?unique=afccb20
DC-DC Converter for charging a 12V or 24V service battery in vehicles with a smart alternator
No disponible en este momento para su venta.
    Esta combinación no existe.
    Nombre mostrado: [ORI303100000] 100A Buck-Boost DC/DC converter - VICTRON ENERGY
    Código HS: 85044095
    100A Buck-Boost DC/DC converter - VICTRON ENERGY
    Victron | 100A Buck-Boost DC/DC converter - VICTRON ENERGY
    Inversor
    Descripción General
    DC-DC Converter for charging a 12V or 24V service battery in vehicles with a smart alternator (regenerative braking, Euro 5 and Euro 6 engines) The Buck-Boost DC-DC Converter is a DC-DC Converter for charging a 12V or 24V service battery in vehicles with a smart alternator. The converter will charge the auxiliary battery with a pre-set charge voltage, eliminating high voltages (e.g. Mercedes: 15,4V) and low voltages. ‘Engine running’ detection system Deep discharge of the vehicle's starting battery is avoided by a built-in ‘engine running’ detection system. Instead of this detection system, the converter can also be activated by means of a programmable input (D+, CAN bus or (+)15 connection). Fully programmable The converter can be fully programmed by means of a simple and user-friendly PC application. (USB type A male to USB type B male cable needed) One product for 12V, 24V and 12/24V systems The converter can be programmed to charge a 12V or a 24V auxiliary battery from either a 12V or a 24V alternator and starter battery. Charge current and input current limiter The output current is determined by the following factors: - The maximum charge current setting. - The maximum input current setting. - The maximum operating temperature limit of the converter
    Características Destacadas
    • Caraterística: DC-DC Converter for charging a 12V or 24V service battery in vehicles with a smart alternator
    • Caraterística: (regenerative braking, Euro 5 and Euro 6 engines)
    • Caraterística: The Buck-Boost DC-DC Converter is a DC-DC Converter for charging a 12V or 24V service battery in
    • voltage, eliminating high voltages (e.g. Mercedes: 15,4V) and low voltages.